Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Casa_Consistorial_(San_Clemente) Batalla_de_Xaquixahuana Carabela_Santa_Maria Año_828 Cacicus_haemorrhous Cernícalo_pizarroso Bosrobert Carex_atrata_var_rectiuscula Bryantown_(Maryland) Betula_allegheniensis Batallas_de_Nafusa Blossfeldia_campaniflora Cañón_de_Saturban Bagaces_(canton) Bacterias_verdes_no_del_azufre Billy_&_Mandy:_Wrath_of_the_Spider_Queen Bq_readers Campeonato_ecuatoriano_de_futbol_2009 Camden_(Maine) Casco_Antiguo_de_la_Ciudad_de_Colón Cabo_de_Otranto Boophis_majori Cameralismo Bathophilus_schizochirus Beyrède_Jumet Batalla_de_Navas_de_Tolosa Basílica_Menor_de_Nuestra_Señora_de_la_Merced_(Yarumal) Bandera_neozelandesa Ceanothus_axillaris Borregos_Salvajes Betula_resinifera Caparrapí_(Cundinamarca) Calcedonia Año_914 Capsella_gotlandica Barkas Cestraeus Barrett_diaz_pose Castros_de_Asturias Brian_Douglas_Wilson Bourg-Argental Bahrain_Air Carmel_Mountain_Ranch Biljana_Plavšic Bandera_de_la_República_Socialista_Soviética_de_Uzbekistán Casas_de_Cabanes_y_las_Fuentes Campeonato_Descentralizado_1968 Bülbül_yuvası Bugula_chamaepithys Belk_(Alabama) Black_Isle_Studios Años_2870 Campana_LG Centro_de_Educacion_Ambiental_El_Cuadron Beauchery-Saint-Martin

html map