Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Logarítmico Puente_Internacional_Bella_Union-Barra_de_Quarai Mechel Primeros_demos_de_My_Chemical_Romance Gobiobotia_brevirostris Lycodon_(Oxyrrhopus)_semifasciatus Masacres_de_indígenas_Awás_en_Narino Louvigne_de-Bais Mariscus_echinatus Regimiento_de_Infanteria_Ligero_Aerotransportable_"Principe"_nº_3 Mike_Evans Mariano_Valimaña_y_Abella Michael_Young_(baloncestista) Luitz_brouwer Manuel_vicente_del_solar_gavaz Mejor_jugador_de_la_Liga_ACB Maximiliano_Rosales Mike_A._Davis Maria_Núnez-Temiño_y_Vazquez_de_Coronado Los_Homerun_Es Mesegar_de_Tajo Major_Indoor_Soccer_League_(2001_2008) Mercedes_Fernández_López Medios_de_comunicacion_social Recepción_de_El_Señor_de_los_Anillos Prades_(Alto_Loira) Registro_de_la_imagen Louis_Brandeis Gorillini Manuel_Mejías Meningitis_cerebro_espinal_epidémica Los_Llanos_(Camaleno) Masters_de_Miami_2001 Marisma_aluvial_del_Tigris-Éufrates Puydarrieux Matanza_de_Tlatelolco Miembro_fantasma Pouzy-Mesangy Miguel_Angel_Lozano_Marco Maria_Cristina_Petite Gracilinanus_marica Microschemus Publio_Rupilio Miguel_Sánchez_de_Llerena Lucio_Calonga Masters_de_Roma_1985 Medalla_Castelao Golpe_de_Estado_en_Nueva_España_de_1808 Masacre_de_El_Nilo Ramal_Retiro_-_Rosario_-_Tucumán_del_Ferrocarril_Mitre Los_hermanos_Marx Margarita_comun Melina_Kanakaredes Gran_Canaria_(Isla_Espana) Rally_of_Turkey

html map